ביקורי בית לצורך הקראה

ביקורי בית לצורך הקראה

אתר זה מתרכז בקשיי קריאה, מהסיבה שדווקא בתחום הקריאה ניתן לעזור פעמים רבות בצורה משמעותית.

כך למשל, ניתן לנסות להתאים אביזרי עזר לקריאה, כגון זכוכיות מגדלת, משקפיים מיקרוסקופיים, טכנולוגיה מסייעת ואף אמצעים המקריאים את הטקסט בקול רם.

עם זאת, למרבה הצער, לא תמיד ניתן לפתור לכולם את בעיות הקריאה. לעיתים האדם זקוק לטכנולוגיה מורכבת על מנת לקרוא, או שאמצעי ההגדלה מספקים עבורו שטח קריאה קטן מדי והמאמץ מעייף מדי.

פעמים רבות, מדובר בקשישים, אשר חיים בגפם לאחר שהתאלמנו והילדים עזבו את הבית. מזה חודשים ואף שנים, כבר לא קראו בעצמם דבר מלבד כותרות גדולות בעיתון.

כפי שהזכרנו פעמים רבות באתר זה, הקריאה היא פתח לעולם קסום, אשר מסוגל להפיג – ולו במעט ולכמה רגעים קצרים- את תחושת הבדידות אשר סובלים ממנה אנשים מבוגרים אשר גרים לבדם.

אם אין שום אביזר קריאה אופטי או טכנולוגי אשר ביכולתו להשיב בצורה פרקטית את היכולת לקרוא, אנו ממליצים לשקול אפשרויות הקראה בקול רם.

אפשרות אחת, הינה הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה. ארגון זה מספק ספרים מונגשים, אשר ניתן לשמוע עם האוזניים במקום לקרוא עם העיניים.

אפשרות נוספת, היא תיאום ביקורי בית, בהם מגיעים לביתו של הקשיש, ומקריאים לו את הדברים המעניינים אותו: ספרים, עיתונים, מכתבים שקיבל וכו'.

אנו לא מספקים שירות זה בעצמנו, אך נוכל לנסות לקשר אתכם עם עצמאיים וחברות המספקים שירות בתחום, במידה ויהיה ידוע לנו על ספק שירות שכזה באזור מגוריכם.

חשוב לציין, שלעתים רבות אנשים מבוגרים כבר מקבלים עזרה בבישול, בניקיונות ולעתים אף מתגוררים ביחד עם מטפל הסועד אותם, או שהם גרים בדיור מוגן הדואג לכל צרכיהם הפיזיים.

עם זאת, גם אם המטפל דואג שהבית יהיה נקי, להאכיל ולדאוג לכל הצרכים הפיזיים של הקשיש, הוא לא תמיד יודע עברית ולכן אין תקשורת יום יומית מספקת ביניהם, והאדם יכול לחוש בדידות על אף העובדה שמתגורר עימו אדם נוסף בביתו.

גם בדיור המוגן, יכול הדייר להישאר זמן רב בדירתו לבדו, מכיוון שהוא רתוק למיטה או לכסא גלגלים או מתקשה מכל סיבה אחרת ליצור קשרים חברתיים משמעותיים עם הדיירים האחרים במוסד.

לכן, אנחנו מציעים לחשוב על הרעיון, שיבוא מישהו באופן קבוע ככל האפשר, אל הקשיש. מהות הביקור לא תהיה לעסוק בסידור הבית, אלא בשיחה אנושית ובהקראה של טקסטים המעניינים את הקשיש.

אפשר לשקול גם יציאה משותפת לבית קפה או לסידורים, בהם המלווה מקריא את התפריט במסעדה, את המסמכים הדרושים במקומות שונים וכו'

רגע לפני שאתם מזמינים אדם זר הביתה, כמה טיפים:

  1. אם זה עבור הורה שלכם, שוחחו עימו על הרעיון ובקשו את הסכמתו לכך מראש.
  2. תאמו ציפיות- חשוב שתהיה הבנה ברורה של מטרת הביקור.
  3. בקשו המלצות, ודברו בעצמכם עם הממליצים.
  4. היו נוכחים בפגישות הראשונות, על מנת לוודא שנוצרת כימיה טובה בין הצדדים.
  5. שקלו תקופת ניסיון- למשל, התחילו משעה-שעתיים בשבוע ללא התחייבות.

שאלו את הוריכם: האם מעניין אתכם לדעת מה כתוב בעיתון? האם חשוב לכם לקרוא את מה שקיבלתם בדואר?

אם לא מעניין אותם לקרא, שאלו אותם אם היו מעוניינים שיבוא מישהו לדבר איתם, ובמידת האפשר שיצאו החוצה ביחד מהבית.

כאמור, זהו לא שירות שאנו מספקים בעצמנו, אך לעתים ידוע לנו על נותני שירות רלוונטיים, ונוכל לנסות ליצור בינכם קשר.

הכותב: רון מידן אופטומטריסט