גלאוקומה

 

גלאוקומה עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לראייה, ולכן חשוב להקדים ולהבדק על ידי רופא עיניים, גם אם הראייה חדה ("6/6") ואין שום תחושת כאב.

הגלאוקומה נקראת לעתים "הגנב השקט של הראייה", כיוון שבמקרים רבים היא אינה כואבת, והליך איבוד הראייה הדרגתי, איטי ומתחיל בהיקף. כלומר, האדם אשר חולה בגלאוקומה, אך מעולם לא הלך להבדק אצל רופא עיניים, מסכן את ראייתו ללא שהוא מודע לכך.

על כן, מומלץ להיבדק על ידי רופא עיניים באופן קבוע, ובמיוחד אם ידוע על רקע במשפחה לגלאוקומה, קוצר ראייה גבוה, היסטוריה של נטילת תרופות מסוימות וכו'. 

גלאוקומה וקשיי קריאה

הנזק לראייה בגלאוקומה מתחיל כאמור בדרך כלל בהיקף שדה הראייה, ולכן לא תמיד תורגש באופן מיידי ירידה ביכולות הקריאה. עם התקדמות המחלה, ייתכן ותורגש דווקא עייפות בקריאה, במיוחד אם הכתב קטן, עמוס וצפוף.

 

פתרונות קריאה וגלאוקומה

שיפור הקריאה במקרים של גלאוקומה יכול להיות לעתים מאתגר, כי הגדלה חזקה מדי עלולה לגרום למעט מדי טקסט להכנס לתוך שדה הראייה הבריא. בנוסף, תאורה חזקה מדי עלולה לגרום דווקא לסנוור. לכן, יש להתאים באופן המיטבי משקפיים מיוחדים, זכוכיות מגדלת או טכנולוגיה מסייעת, אשר תאפשר שימוש איכותי ככל הניתן בשדה הראייה הקיים.

 

המחשה של חווית הקריאה במקרים של גלאוקומה

הטבלה שלהלן הינה המחשה סכמטית ותיאורטית, מכיוון שהירידה בשדה הראייה אינה תמיד מורגשת בגלאוקומה (ולכן כל כך חשוב להקפיד להבדק על ידי רופא עיניים, גם אם מרגישים שהראייה מצוינת). משקפיים רגילים יכולים לסייע מאד בשלבים הראשונים של הגלאוקומה, אך אם חלילה המחלה התקדמה, הכתב עלול להיראות מטושטש מדי, והקריאה יכולה להיות מעייפת עד כדי כך, שמרגישים צורך לנוח, ואף לישון), כבר לאחר זמן קצר של קריאה. 

כפי שניתן לראות בטבלה, משקפיים מיוחדים לקריאה במקרים של ראייה ירודה או גלאוקומה, אינם "מרפאים" או "מחזירים" את שדה הראייה אשר נפגע. בנוסף, כתוצאה מהגבלת שדה הראייה, לא ניתן להגדיל מדי את הטקסט, מכיוון שאז כל מילה אמנם תהיה קלה יותר לקריאה, אך כמות המילים שניתן יהיה לראות – ללא הזזה של העיניים-  תהיה קטנה יותר.

 

 

 

גלאוקומה

קריאה וגלאוקומה

 

 

 

 

 

הכותב: רון מידן אופטומטריסט ראייה ירודה