מהי ראייה ירודה?

ראייה ירודה הינה מונח המתייחס למצב בו לא ניתן לתקן לגמרי את תפקודי קריאה וראייה על ידי משקפיים, עדשות מגע, תרופות או ניתוח. בדרך כלל מתייחסים לחדות ראייה נמוכה מידי הנמדדת באמצעות לוח סנלן. לעיתים אדם יוגדר כסובל מלקות ראייה עקב צמצום בשדה הראייה, גם אם חדות הראייה המרכזית שלו תקינה ( למשל בגלאוקומה או רטיניטיס פיגמנטוזה). חשוב לדעת שגם אם נאמר לכם שאתם זכאים לתעודת עיוור אין הכוונה בהכרח לעיוורון מלא ('חושך') אלא פשוט שאתם עומדים בקריטריונים של חדות ראייה נמוכה מידי או שדה ראייה קטן מידי.

סיבות לראייה ירודה

מחלות עיניים הן גורם נפוץ לראייה ירודה למשל:

  • טשטוש ראייה יכול להיגרם כתוצאה מקטרקט שאינו ניתן לניתוח.
  • הסתרה של מרכז הראייה עלולה להיגרם כתוצאה מניוון רשתית.
  • רטינופתיה סכרתית עלולה לגרום להופעה של נקודות, טשטוש ועיוותים בראייה.
  • ירידה בהיקף הראייה יכולה להיות כתוצאה מגלאוקומה.
  • רטיניטיס פיגמנטוזה מפחיתה ראייה היקפית ואת היכולת לראות בחושך.
  • מחלות תורשתיות ופציעות יכולות לגרום לראייה ירודה.

השלכות ראייה ירודה

מבוגרים עלולים להתקשות בביצוע מטלות הקריאה בעבודה עם מחשב כתוצאה מראייה ירודה. ילדים עלולים להתקשות ברכישת הקריאה או בקריאה ממושכת כתוצאה מקשיי ראייה.

מה אפשר לעשות  במקרים של ראייה ירודה?

אם יש לך לקות ראייה המפריעה לביצוע פעילויות יום יומיות, הצעד הראשון צריך להיות ללכת באופן מיידי לרופא עיניים ולבצע בדיקת ראייה מלאה. המידע באתר זה מיועד לעודד אנשים להיבדק על ידי רופא עיניים גם כאשר הראייה מצוינת ואין שום תחושה של כאב על מנת לאתר מוקדם ככל הניתן גורמי סיכון לראייה. בנוסף גם אם כבר אובחן נזק לראייה, המידע באתר זה מתרכז בפתרונות קריאה.

לאחר שרופא עיניים קבע שלא ניתן לשפר עוד את הראייה על ידי תרופה או ניתוח, ניתן לפנות לאופטומטריסט ראייה ירודה על מנת לקבל מענה לבעיות קריאה.

האופטומטריסט בעל ידע וכלים בראייה ירודה, יכול להתאים זכוכיות מגדלת, משקפיים מיוחדים (מיקרוסקופים) טמ"ס (טלויזיה במעגל סגור), טכנולוגיה מסייעת המגדילה את הכתב ומרווחת אותו ובמקרים מסוימים אף מקריאה את הטקסט בקול רם.

האופטומטריסט גם ידריך את המטופל כיצד להשתמש באביזרים באותם תנאים מיוחדים של אותו אדם.

במה שונים המשקפיים של אופטומטריסט ראייה ירודה ממשקפיים רגילים?

ראייה ירודה מוגדרת כמצב שבו משקפיים רגילים עוזרים לראייה אך לא מספיק על מנת להגיע לחדות ראייה מלאה.

המשקפיים של אופטומטריסט ראייה ירודה אמנם אינם פותרים את הראייה לרחוק, אך במקרים רבים דווקא לקרוב- ובאופן ספציפי לקריאה- כן ניתן להשיג שיפור משמעותי.

כך, למשל, במשקפיים רגילים מקובל בדרך כלל להוסיף "תוספת" מספר לקרוב של עד שלושה מספרים (דיופטר) לעומת המספר לרחוק. בראייה ירודה לעומת זאת ניתן להוסיף תוספת לקרוב של פלוסים הרבה יותר גבוהים כגון: 4,8,12 ואף יותר דיופטר במרשם לקרוב. בניגוד לדעה הרווחת, שינוי מספר לרחוק לא ישפר בהכרח באופן מספק את הראייה לרחוק, לכן הדגש באתר זה מופנה שוב ושוב לקריאה.

בדיקה אצל אופטומטריסט ראייה ירודה

כאשר אדם רואה טוב, בדיקת הראייה שלו קצרה יחסית ומתרכזת בקביעת המרשם לרחוק ולקרוב, מתוך מטרה לקבוע מרשם משקפיים בהם מגיעים לחדות ראייה מיטבית.

בבדיקת ראייה ירודה, לעומת זאת, רוב הדגש מושם על תפקוד הראייה לקרוב, ובעיקר על הקריאה.

 

פתרונות קריאה

זכוכיות מגדלת: זהו האביזר הבסיסי והמוכר ביותר לראייה ירודה. היתרונות של זכוכית המגדלת הם פשטות השימוש, הניידות (ניתן לשים את המגדלת בכיס המכנסיים או החולצה או בתיק. את המגדלת ניתן להניח על הדף או להחזיק באוויר בהתאם לסוג המגדלת ובהתאם לצורך. ניתן להשתמש במגדלת גם עם המשקפיים הקיימים.

מגדלות רבות מגיעות עם תאורה פנימית ובכך מעניקות תאורה ממוקדת לקריאה בנוסף על ההגדלה.

החסרונות של המגדלת קשורים לשדה הראייה הקטן יחסית של המגדלת: ככל שההגדלה גדולה יותר, כך שדה הראייה של המגדלת קטן יותר.

כלומר, עבור ירידה קלה בראייה זכוכית מגדלת יכולה להוות שיפור משמעותי לעומת המצב הקיים, במיוחד במטלות קריאה קצרות כגון: קריאת חשבוניות, מרכיבי מזון הכתובים על אריזות ותעודות כשרות.

לקריאה ממושכת, יש נוחות גדולה יותר לשימוש בפתרונות קריאה אחרים מלבד המגדלת.

משקפיים  מיוחדים לראייה ירודה

המגדלת יכולה, כאמור, לסייע מאד במטלות קריאה קצרות, כגון קנייה בחנות או קריאת מספר טלפון. עם זאת, למגדלת יש שדה ראייה קטן יחסית, ולכן יש צורך להזיז אותה באופן מדויק ללא הפסקה בזמן קריאת טקסט ארוך. החזקת זכוכית המגדלת ביד לאורך זמן, יכולה להיות מתסכלת, במיוחד אם הידיים מתעייפות או רועדות.

לכן, אופטומטריסט ראייה ירודה ינסה להתאים משקפיים מיוחדים (מיקרוסקופיים) המשלבים את זכוכית המגדלת בתוך העדשה, ומאירים את הדף. היתרון של משקפיים אלו, הוא שהם ניידים, מאפשרים להחזיק דף קריאה בשתי ידיים, שדה הראייה גדול יחסית לעומת זכוכית מגדלת ופעולת הקריאה באמצעות משקפיים בדרך כלל כבר מוכרת היטב לקורא.

החסרונות של המשקפיים המיקרוסקופיים, הם האילוץ להחזיק את חומר הקריאה קרוב לעיניים, ובכל מקרה לא תמיד ניתן לפתור את בעיית הקריאה באמצעות משקפיים, אפילו אם הם מיקרוסקופיים. לעתים, אנשים בוחרים להיעזר במשקפיים על מנת לקרא כותרות וכותרות משנה בעיתון, וכן להיעזר בהם לצורך קריאה קצרה או קריאה קלה מחוץ לבית ובסידורים.

טמ"ס – טלוויזיה במעגל סגור

הטמ"ס הינו אביזר הגדלה אלקטרוני, מתחום הטכנולוגיה המסייעת. הטמ"ס מגדיל את הכתב, משנה את צבע הכתב ואת הרקע של הכתב, ומאפשר הגדלה גדולה יותר ממשקפיים, אפילו יותר ממשקפי ראייה ירודה.

הטמ"ס יכול להיות נייד ומונח על דף (טמ"ס נייד), או גדול מאד, כבד וממוקם על שולחן ייעודי בבית (טמ"ס נייח). היתרונות של הטמ"סים הם תנוחת ישיבה נוחה (בדרך כלל אין צורך להצמיד את חומר הקריאה לעיניים), והגדלה גבוהה מאד (למשל, אפילו פי 15 בטמ"ס נייח). החסרונות הם, שאת הטמ"ס הנייד- בדומה לזכוכית המגדלת- יש צורך להזיז על הדף ככל שהמסך שלו יותר קטן וההגדלה הנדרשת יותר גדולה. הטמ"ס הנייח, כשמו כן הוא, ואינו ניתן להזזה בקלות ממקום למקום.

במקרים שבהם לא ניתן היה להשיג יכולת קריאה מספקת באמצעות זכוכיות המגדלת, המשקפיים המיוחדים והטמ"סים, ניתן להיעזר בטכנולוגיה מסייעת המקריאה את הטקסט בקול רם.

מומלץ שלא להחליט מראש, ללא התנסות מעשית, על פתרונות הקריאה. בדיקת אופטומטריסט ראייה ירודה מאפשרת זמן לבחון את אביזרי הקריאה הרלוונטיים לאורך זמן על מנת להגיע למסקנה מהו הפתרון הטוב ביותר והמתאים ביותר עבור כל אדם הסובל מראייה ירודה.

לסיכום,

ישנם פתרונות קריאה רבים, ולכן מומלץ שלא למהר לוותר על הקריאה, גם אם עבר זמן רב מאז שהאדם קרא וגם אם ניסיונות קודמים לסייע לא עזרו די הצורך. במידה ואינכם מסוגלים להגיע לבדיקה, ניתן לבחון אפשרות של הגעה של אופטומטריסט לבדיקת ראייה במקום מגוריכם.

הכותב: רון מידן אופטומטריסט ראייה ירודה