ניוון רשתית

ניוון רשתית (Age related Macular Degeneration, AMD) עלול לגרום לקשיי קריאה, אשר אינם ניתנים לפתרון מלא על ידי משקפיים רגילים.

 

במקרים מסוג זה, ניתן לנסות להתאים פתרונות לקריאה, כגון: זכוכיות מגדלת, משקפיים מגדילים (משקפיים מיקרוסקופיים) וטכנולוגיה מסייעת כגון טמ"ס (טלוויזיה במעגל סגור). במידה והגדלה וריווח של הטקסט אינם מסייעים די הצורך, ניתן לשקול מכשירים אלקטרוניים המקריאים בקול רם את הטקסט.

כיצד הגדלת הכתב יכולה לסייע בניוון רשתית?

ניוון הרשתית משפיע בעיקר על האיזור המרכזי של הרשתית (המקולה). לכן, אם מקרבים את הטקסט, מגדילים אותו ומאירים אותו, ניתן לנסות להיעזר בשטח התקין והבריא ברשתית.  באופן זה, ניתן לסייע בקריאת ספרים ועיתונים.

בטבלה שלהלן, מומחשת תחושת הקריאה במקרים של ניוון רשתית: הכתב נראה קטן, ולעתים מורגש כתם במרכז (סקוטומה בעגה המקצועית). במצב זה הקריאה במשקפיים רגילים עלולה להיות איטית מאד, מעייפת ומייאשת.

כאשר נעזרים בזכוכיות מגדלת, משקפיים מיוחדים (מיקרוסקופיים) או בטכנולוגיה מסייעת, הכתב נראה גדול יותר ולכן קריא יותר. משך הזמן שבו ניתן לקרא עד להתעייפות גדל, והקריאה כרוכה בפחות סבל.

במידה וכל פתרונות הקריאה באמצעות הראייה אינם מספקים, ניתן לשקול שימוש בטכנולוגיה מסייעת, המקריאה בקול רם את הטקסט, כגון אורקם.

רון מידן

שיפור הקריאה בניוון רשתית

 

 

הכותב: רון מידן אופטומטריסט ראייה ירודה, בעל נסיון רב בהתאמת פתרונות לקריאה