קטרקט

קטרקט הינו עכירות של העדשה התוך עינית, הנוצרת בדרך כלל בגיל המבוגר. הקטרקט מאובחן ומטופל על ידי רופאי עיניים, והכתוב להלן מתייחס אך ורק לקשיי הקריאה אשר עלולים להתלוות לקטרקט.

בשלבים הראשונים של הקטרקט, לא תהיה בהכרח הפרעה משמעותית לראייה, ואף אם מרשם המשקפיים משתנה, ניתן פעמים רבות להפחית את ההשפעה שלו על ידי משקפיים חדשים.

במקרים מתקדמים, ובהתאם לשיקולים רפואיים נוספים, רופא העיניים ישקול ביצוע ניתוח קטרקט. ניתוח קטרט נחשב לאחד הניתוחים המבוצעים ביותר, ובשילוב עם רמת הרפואה הגבוהה בישראל, נחשב גם לאחד הניתוחים הבטוחים.

עם זאת, לעתים יבחר הרופא להמליץ למטופל מסוים לדחות את ביצוע הניתוח, אם בכלל.

במקרים אלו, אפשר להתנסות במגוון פתרונות לקריאה, על מנת שלא לוותר על התפקוד היום-יומי העצמאי התלוי בקריאה.

קטרקט והפרעה לקריאה

כאמור, הקטרקט משפיע על הצלילות של העדשה התוך עינית, ההופכת להיות עכורה יותר, וכתוצאה מכך עלול להיות קושי בקריאה. אם הרופא קובע, שכרגע לא ניתן לבצע ניתוח, ומשקפיים רגילים אינם פותרים די הצורך את קשיי הקריאה, ניתן להתנסות באביזרים מיוחדים לקריאה. האביזרים אינם "מרפאים" את הקטרקט או מעלימים אותו, אלא מיועדים לאפשר קריאה למרות קיומו של הקטרקט.

לקרוא למרות הקטרקט

הקטרקט יכול להקטין את כמות האור המגיעה לרשתית, וכתוצאה מכך דף טקסט נראה לעתים "חשוך מדי". הדרך להתמודד עם בעיה זו, תהיה על ידי הוספת אור חזק (אך לא מסנוור). הקטרקט יכול לגרום גם לקושי בקריאת אותיות קטנות, ולכן נשאף להגדיל את הגודל הנראה של הכתב, בסיוע אמצעי הגדלה, כגון זכוכיות מגדלת, משקפיים מגדילים  ("מיקרוסקופיים") מיוחדים או אביזרי הגדלה אלקטרוניים מעולם הטכנולוגיה המסייעת. במקרים בהם לא ניתן להגיע לקריאה באמצעות הראייה, ניתן להציע טכנולוגיות המקריאות את הטקסט בקול רם.

 

 

רון מידן אופטומטריסט ראייה ירודה והתאמת פתרונות קריאה.