ראייה ירודה

ראייה ירודה הינה מגבלת ראייה אשר אינה ניתנת לתיקון באופן מלא על ידי משקפיים רגילים, עדשות מגע, ניתוח או תרופות.

בקרב מבוגרים הסיבות העיקריות לראייה ירודה כוללות ניוון רשתית, גלאוקומה, קטרקט ורטינופתיה סכרתית.

גם ילדים עלולים לסבול מראייה ירודה, למשל במקרים של פגות, ניסטגמוס, חוסר התפתחות של עצב הראייה, מחלות תורשתיות, פציעה וכו'

השפעות אופייניות של ראייה ירודה

  • קושי בראיית פרטים עדינים (חדות ראייה), וכתוצאה מכך קשיי קריאה.
  • קושי לראות בצדדים (שדה ראייה).
  • ראייה כפולה (דיפלופיה).
  • קושי להבחין בין צבעים.

הנושא העיקרי בו מתרכז אתר זה, הינו הקושי בקריאה במצבים של ראייה ירודה.

שיקום ראייה ירודה

כאשר דנים בשיקום ראייה ירודה, אין הכוונה להחזרת ראייה למצב שקדם למחלה, אלא לשימוש מיטבי בשרידי הראייה הקיימים. כלומר, אופטומטריסט ראייה ירודה אינו מרפא את העין, או מתקן אותה, אלא שמטרתו לשפר את תפקודי הקריאה באמצעות הראייה הקיימת.

סוגים נוספים של ראייה ירודה

באופן אינטואיטיבי, מקובל לחשוב שראייה ירודה היא אך ורק תוצאה של מחלת עיניים. עם זאת, קיימים מצבים בהם אדם אינו רואה טוב, או סובל מרגישות לאור,סנוור (פוטופוביה), למרות שהעיניים שלו בריאות לחלוטין, והראייה 6/6. מצבים אלו עלולים להגרם כתוצאה מפגיעת ראש, זעזוע מוח (למשל, תסמונת 'צליפת שוט' הנגרמת בתאונת דרכים מסוג בה הראש מטלטל קדימה ואחורה "וויפלאש"). רגישות לאור יכולה ללוות גם מחלות נוירולוגיות כגון מיגרנה, אפילפסיה וכו'. המשקפיים, כמובן, אינם מרפאים את האפילפסיה או את המיגרנה, ואינם מחזירים את הזמן לאחור, לתפקוד המוחי שהיה לפני התאונה או המחלה, אך יכולים במקרים מסוימים לסייע בתפקודי הקריאה ובהפחתת הרגישות לאור.

רגישות לאור יכולה להיות גם בליקויים התפתחותיים, כגון קשיים בוויסות החושי, אם ישנו קושי בויסות חושי ראייתי.

 

מצבים נפוצים הגורמים לירידה בראייה (ראייה ירודה)

  • מחלות עיניים מולדות
  • פגיעות פיזיות בעיניים או בראש
  • מחלות גופניות, כגון סכרת
  • מחלות עיניים הגורמות לראייה ירודה

בדיקת אופטומטריסט ראייה ירודה, מגיעה במקביל למיצוי הטיפול הרפואי האפשרי או לאחריו. כלומר הרופא מאבחן את מחלת העיניים או את הגורם לירידה בראייה, מטפל במחלה באמצעות תרופה וניתוח ועושה את הניתן על מנת למנוע הדרדרות נוספת במידת האפשר. לאחר מכן ניתן להבדק על ידי אופטומטריסט.

אופטומטריסט ראייה ירודה אינו מחליף את הרופא, אלא מנסה לסייע לאדם בתפקודים יום יומיים אשר נעשו קשים יותר כתוצאה מהירידה בראייה, והדגש באתר זה מושם בעיקר על תפקודי הקריאה.

דוגמאות למצבים בהם ניתן לנסות לשפר את יכולת הקריאה

רטיניטיס פיגמנטוזה

רטינטיס פיגמנטוזה הינו שם כולל למחלות תורשתיות גנטיות, בעלות מאפיינים דומים, המביאות לירידה הדרגתית בהיקף הראייה (שדה הראייה) ובחדות הראייה. במקרים רבים של רטיניטיס פיגמנטוזה ניתן לסייע בקריאה, מכיוון שמרכז הראייה נשמר תקין באופן יחסי להיקף הראייה. בנוסף ברטיניטיס פיגמנוזה ניתן להיעזר במגוון רחב של פתרונות קריאה, החל מזכוכיות מגדלת פשוטות ועד טכנולוגיה מסייעת מתקדמת.

לבקנות (אלביניזם)

לבקנות כללית או לבקנות אוקלרית, עלולה להשפיע על הראייה, מכיוון שהיא מאופיינת בחוסר פיגמנטים, ובכלל זה חוסר בפיגמנטים הנדרשים לראייה תקינה ברשתית. הלבקנות יכולה להיות קשורה גם בניסטגמוס ובראייה ירודה. מכיוון שזהו מצב מולד, ילד הסובל מלבקנות עלול להתקשות גם ברכישת הקריאה ובקריאה ממושכת של טקסטים ארוכים.

לבקנות יכולה להיות מאופיינת גם ברגישות לאור (פוטופוביה), ובמקרים רבים ניתן להקל על הרגישות לאור באמצעות משקפיים עם עדשות מסננות (עדשות פילטר).

בהקשר זה, יש לדעת שלילדים שרופא קבע שהם לקויי ראייה מגיעות זכויות מיוחדות ממשרד הבריאות וממשרד החינוך, וניתן להיעזר גם בהמלצות אופטומטריסט ראייה ירודה על מנת להתאים פתרונות קריאה לילדים.

ניסטגמוס

ניסטגמוס יכול להיות מולד, כלומר להופיע זמן קצר לאחר הלידה או בגיל צעיר מאוד. האבחון והטיפול הרפואי והניתוחי בניסטגמוס מבוצע על ידי רופא עיניים. מכיוון שהניסטגמוס הינו תופעה מולדת, הוא עלול להשפיע על רכישת הקריאה או לגרום לעייפות רבה בקריאה. מכיוון שטקסטים סטנדרטיים של ספרי ילדים עלולים להיות מודפסים בכתב קטן מדי, ניתן להתאים אביזרים המגדילים את הכתב ומרווחים אותו כבר בגיל צעיר, על מנת להקל על הילד. הדבר חשוב במיוחד בשפות העברית והערבית, בהם הניקוד קטן מאד, וילד לקוי ראייה עלול פשוט שלא לראות אותם באופן מספיק ברור. באופן דומה, ההבדל בין הצלילים פ (פ' רפה) ו- פּ (פ' דגושה), הינו בסך הכל נקודה אחת קטנטנה באמצע האות, אשר מייצגת צליל שונה משמעותית.

פגיעת ראש

פגיעת ראש, זעזוע מוח או שבץ מוחי עלולים לגרום לירידה בתפקודי הראייה, אף על פי שהעיניים עצמן יכולות להיות תקינות לחלוטין והראייה 6/6. כתוצאה מכך, למרבה הצער חולים אלו "נופלים בין הכסאות", מכיוון שקיימת ירידה בתפקודי הראייה שלהם מחד, אך העיניים שלהם תקינות מאידך.

כך למשל, אדם שעבר חלילה תאונת דרכים כגון חזית-אחור, בה ראשו הטלטל בעוצמה חזקה קדימה ואחורה, עלול לסבול מרגישות לאור, אף על פי שבדיקת העיניים שלו תהיה תקינה. יש לציין שבכל מצב בו הראש הטלטל, ובכל סוג של תאונה, מומלץ להבדק בדחיפות על ידי רופא עיניים מוקדם ככל האפשר, אפילו אם לא מורגשת שום ירידה בראייה. המידע כאן הינו כללי, ומתייחס אך ורק לאנשים אשר כבר סיימו את כלל הבדיקות הרפואיות.

במקרים מאד מסוימים של פגיעת ראש, עלולה להיות השפעה על היכולת לשלוט על תנועות העיניים באופן מדויק, ואז עלולים להווצר גם קשיים בקריאה.

פתרונות קריאה אינם מרפאים פגיעת הראש, אך ניתן לבחון אם הם יכולים לסייע במידה מסוימת לקשיי הקריאה. אם לא ניתן להשיג שיפור בקריאה באמצעות הראייה, מומלץ לבחון אם האדם יכול להסתגל לטכנולוגיה המקריאה את הטקסט בקול רם.

מכיוון שפגיעות ראש עלולות להיות סמויות, חשוב מאד להקפיד לחזור ולהיבדק שוב ושוב על ידי הרופאים הרלוונטיים, גם אם מרגישים טוב. מידע המובא כאן מיועד להעלות המודעות לנושא, אך בשום אופן אינו מהווה תחליף לבדיקה רפואית ולטיפול רפואי.

 

 

הכותב: רון מידן אופטומטריסט ראייה ירודה