רגישות לאור

רגישות לאור (פוטופוביה), הינה מצב הגורם לכך שגם תאורה סטנדרטית אשר אינה מפריעה בהכרח לאחרים, מפריעה מאד לרגישים. במקרים אלו יש לערוך בירור רפואי מלא, במיוחד אם הבעיה התחילה באופן פתאומי.

משקפיים עם עדשות המסננות חלק מהאור הנכנס לעין, אינן מרפאים את הסיבה הגורמת לרגישות לאור, אך יכולים במקרים מסוימים להקל במעט על התמודדות עם הפוטופוביה.

אתר זה אמנם מתייחס לבעיות עיניים, אך רגישות לאור יכולה לפגוע באיכות החיים, גם כאשר בדיקות הראייה תקינות, והעיניים עצמן תקינות לחלוטין. הסיבות לרגישות לאור אינן תמיד ברורות, ולעתים הבירור עד למציאת הגורם לרגישות נמשך זמן רב. הרכבת משקפיים מתאימים, יכולה במקרים מסוימים להקל על הסבל הכרוך ברגישות לאור, במקביל להמשך הבירורים הרפואיים.

רגישות לאור (פוטופביה) יכולה להופיע במגוון רחב של בעיות עיניים, כגון ניוון רשתית, גלאוקומה, שינויים בקרנית, רטיניטיס פיגמנטוזה וכו', ולכן חשוב מאד להבדק אצל רופא עיניים. לצורך הפחתת הסבל הנגרם מהרגישות לאור, ניתן להתנסות בעדשות מסננות (משקפי פילטר), בצבעים שונים.

עדשות אלו ניתנות להרכבה כמעט על כל מסגרת משקפיים, וניתן במקרה הצורך להתאים להן מרשמים שונים, כולל מולטיפוקל. התאמה נכונה של עדשות, אמורה להביא לתחושת רגיעה מסוימת, ולשיפור היכולת לשהות בחדר המואר בתאורה חזקה ללא כיווץ חזק של העיניים.

יתרון נוסף של סינון האור המסנוור על ידי משקפיים, יכול להיות עבור אנשים אשר מרגישים שמסך המחשב מסנוור אותם, ולא נמצא להם פתרון דרך שינוי הגדרות התצוגה של המסך.

יש לדעת, שרגישות לאור יכולה להיות קשורה לעתים גם במצבים אשר אינם מוגדרים כבעיות עיניים, למשל פגיעת ראש, מיגרנה ואפילפסיה. גם כאן, חשוב מאד להקפיד על בירורים רפואיים מלאים, כיוון שמשקפיים אינם מהווים בשום אופן תחליף לבדיקה רפואית או לטיפול רפואי.

 

 

לקריאה נוספת

Treatment of photosensitivity.

Photophobia: Looking for Causes and Solutions

Shedding Light on Photophobia

הכותב: רון מידן, אופטומטריסט ראייה ירודה