שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

בדף זה ריכזנו מספר שאלות נפוצות. במידה ויש לכם שאלה נוספת, אשר לא מצאתם לה תשובה באתר, אנא צרו עמנו קשר.

מהי מטרת הבדיקה?

המטרה היא להתאים אביזרי עזר לקריאה, ובמיוחד של ספרים ועיתונים. הבדיקה איננה מהווה תחליף לבדיקת רופא עיניים.

מדוע הדגש הוא על קריאה?

במקרים רבים, גם אם יש מחלת עיניים, בקריאה ניתן לסייע. יש מגוון רחב של פתרונות קריאה, החל מזכוכיות מגדלת פשוטות, המשך במשקפיים מיוחדים וטכנולוגיה מסייעת ועד אדם שבא הביתה ומקריא טקסטים. כלומר, יש הרבה מה לעשות בתחום קשיי הקריאה, על מנת להגיע לשיפור לעומת המצב קיים.

יש לי עין אחת מצוינת ועין שניה שלא רואה טוב. האם תוכלו לתקן את העין הבעייתית?

אנחנו לא מתקנים, מרפאים או מעלימים בעיות עיניים. אנחנו מסייעים לאנשים המתעייפים בקריאה לקרוא – למרות בעיית העיניים שלהם- באמצעות אביזרי עזר מיוחדים לקריאה.

האם פתרונות קריאה לכבדי ראייה נמצאים בכל חנות אופטיקה?

בדרך כלל לא. התאמת פתרונות קריאה לסובלים מבעיות ראייה, הינה תהליך מורכב הדורש זמן, ידע וניסיון. חנויות אופטיקה רגילות מציעות משקפיים רגילים לאנשים שרואים טוב, ולכן לא תמיד ניתן למצוא בהן פתרונות מספקים.

כמה זמן אורכת הבדיקה?

הבדיקה אורכת בדרך כלל כשעה בממוצע. אתם מוזמנים להביא איתכם בני משפחה או חברים, אם תרצו. במהלך הפגישה תתנסו באביזרי עזר שונים, ותוכלו לבחור בפתרונות הקריאה שיראו לכם הכי טובים עבורכם.

אינכם חייבים לרכוש שום דבר, ובכל מקרה ניתן להשתמש באביזרים גם בבית ולהחזירם במידה ולא סייעו לכם.

מדוע אתם לא מזכירים באתר את נושא הטלוויזיה והליכה ברחוב?

לא תמיד ניתן לעזור בצפייה בטלוויזיה, במיוחד בקריאה של התרגום. כך גם לא תמיד יש פתרון פרקטי להליכה ברחוב וזיהוי פרצופים רחוקים. לכן חשוב לוודא מראש, שידוע לכולם שמטרת הבדיקה היא התאמת פתרונות לקריאה.

האם אפשר לתאם ביקור בית?

בהחלט כן. אנחנו יכולים לבוא אליכם הביתה.

מה זה ניוון מקולרי?

במילים פשוטות, ניוון מקולרי הינו ירידה בתפקוד של המקולה. מקולה היא האיזור האחראי על ראייה חדה במרכז הרשתית.

כאשר מדברים על ניוון מקולרי, הכוונה היא בדרך כלל לניוון רשתית (Age related macular degeneration) או AMD בראשי תיבות.

האבחון והטיפול ב AMD נערכים על ידי רופא עיניים.

מכיוון שהמקולה אחראית על הראייה החדה, ניוון מקולרי מקשה על היכולת לקרוא כתב קטן וצפוף, לזהות פרצופים ולראות למרחק. עם זאת, היקף שדה הראייה נשאר פעמים רבות תקין יחסית, ולכן על ידי הגדלה וריווח הכתב ניתן לשפר במקרים רבים את היכולת לקרוא.

מבחן אמסלר

מבחן אמסלר, נקרא גם דף אמסלר (Amsler grid), הינו מבחן המיועד למעקב עצמי אחר שינויים ברשתית, אך אינו מהווה בשום אופן תחליף לבדיקה קבועה אצל רופא עיניים. מבחן זה יכול להנתן לשימוש ביתי, לאנשים אשר נמצאים בסיכון לניוון רשתית.

המבחן הינו למעשה דף עשוי קווים אנכיים ואופקיים, היוצרים משבצות. הרעיון הוא להסתכל מדי פעם, בכל עין בנפרד על המשבצות, ולבחון אם הן מטושטשות/ עקומות/ חסרות או כל תופעה אחרת שהתחילה פתאום ולא הייתה עד עכשיו.

במידה ומורגשים שינויים באיך שמבחן אמסלר נראה לעין, יש לגשת מיד לרופא. על אף ההגיון העומד ביסודו של המבחן, עלולים להיות מצבים בהם יש שינויים ברשתית של העין, אך הנבדק במבחן אמסלר אינו מרגיש זאת. הסיבה לכך יכולה להיות היכולת של המוח "להשלים" או "לתקן" שינויים בראייה. כלומר, אף אם מבחן אמסלר אינו מזיק, אין להסתמך עליו כעל תחליף לבדיקת רופא עיניים, ובוודאי שאינו מחליף את בדיקת הלחץ התוך עיני.

לקריאה נוספת

Early detection of age related macular degeneration: current status

Roy Schwartz and Anat Loewenstein International Journal of Retina and Vitreous 2015

 

 עיניים עייפות וכבדות

עיניים עייפות וכבדות בקריאה, יכולות להצביע על צורך בשינוי משקפי הקריאה. הדבר גורם לכך, שאנשים קוראים את הכותרות הגדולות בעיתון, אך נמנעים מקריאת האותיות הקטנות של המאמרים עצמם. לחילופין, הם כן מנסים לקרוא אך מתעייפים מהר, לעתים מתאמצים עד דמעות ואף נרדמים לאחר זמן קצר.

אם כבר יש לכם משקפיים, והם עוזרים אך לא מספיק, ייתכן שמיציתם את אפשרות המשקפיים הרגילים, ואתם זקוקים כרגע למשקפיים מגדילים מיוחדים, תאורה נוספת או אביזרי עזר לקריאה כגון זכוכיות מגדלת. כדאי לדעת, שבמקרים רבים ניתן לשפר את בעיית התתעייפות בקריאה, ולחזור לקרא טקסטים ארוכים.

הכותב: רון מידן אופטומטריסט